Dvě samostatné expozice věnované životu a dílu Karla (1. patro) a Josefa Čapkových (2. patro s galerií jeho obrazů).
Stálá expozice o životě a díle místního rodáka K. V. Raise rovněž představuje historii města. Pořádají se příležitostné výstavy.
Rodný domek představuje doklady ze života a díla K. J. Erbena. Okolím Miletína vede naučná stezka K. J. Erbena s devíti tematickými zastávkami.
Expozice o životě a díle významného obrozence V. Hanky. Průvodcovské služby zajišťuje pracovnice místní knihovny.
Expozice vedle A. Jiráska připomíná i další významné rodáky-literáty z Hronova.
Expozice věnovaná osobnosti A. Jiráska ve stavení z 90. let 18. stol., kde se spisovatel narodil a jeho otec Josef zde provozoval pekařství; budovu postavil jeho dědeček Jakub.
Stálá expozice věnovaná rodákovi města a národnímu buditeli F. V. Hekovi s dobovými předměty a s využitím kostýmů z televizního seriálu F. L. Věk. Muzeum spravuje rovněž pozůstalost K. Michla a J. Laichtera.
Památník spisovatele a rodáka města spojený s muzeem judaismu v Orlických horách v budově bývalé synagogy. Budoucí provozování instituce v současnosti čeká na řešení.
Pamětní síň ve vile, zbudované na místě bývalého zámečku, kde J. A. Komenský nalezl v letech 1626–28 útočiště před svým odchodem do vyhnanství.
Expozice daných autorů; A. Waldau, vl. jménem Josef Jarosch, pomáhal k poznání české kultury a literárních děl v německém prostředí, za což ho česká kulturní veřejnost velmi oceňovala.
Expozice věnovaná významným rodákům města s připomínkou návštěv B. Němcové.
Životopisná expozice s ukázkami Harantova literárního a hudebního díla.
První české literární muzeum, které vzniklo v roce 1931, se zaměřuje na život a dílo Boženy Němcové. V modernizované expozici jsou vystaveny některé předměty za spisovatelčiny pozůstalosti. Součástí prohlídky je Jiřinkový sál, galerie obrazů místních malířů a různé tematické výstavy. Pod muzeum patří také areál Barunčiny školy a správa naučné stezky Babiččino údolí.
Areál se nachází na místě původní školy, kterou Barunka Panklová (Božena Němcová) navštěvovala. V bývalém učitelském bytě byla později upravena ukázková školní třída, připomínající třicátá a čtyřicátá léta 19. století, jak ji spisovatelka popsala v povídce Pan učitel.
Expozice věnovaná místnímu rodákovi, spisovateli E. Štorchovi, spojená také s doklady pravěkého osídlení Ostroměřska.
Expozice věnovaná pobytu spisovatelky v období září 1837 až duben 1838. Zpřístupněna veřejnosti byla v květnu 1942. Novomanželé Němcovi zde měli pronajatý byt.
Multimediální expozice o životě a díle Fráni Šrámka
Expozice zaměřená na dětství sourozenců Čapkových
Spolkový dům Náchod
sousoší bratří Čapků na náměstí před muzeem bratří Čapků jako připomínka rodiště Karla Čapka a dětství obou bratrů
Pamětní deska před Střední školou průmyslovou, textilní a polygrafickou v Hronově na místě někdejší chalupy prarodičů, kde se Josef Čapek narodil.
Sousoší bratří Čapků v Malých Svatoňovicích jako připomínka rodiště Karla Čapka a dětství obou bratrů.